יום רביעי, 25 באפריל 2012

מהי סוציולוגיה?

מהי סוציולוגיה? סוציולוגיה בוחנת מספר תחומים בחיים ולא אחד ספציפי. תורת החברה. סוציולוג – אדם העוסק בהבנת החברה בדרך שיטתית. הוא איש המתעניין באינטנסיביות בלי הפסק ובלי בושה במעשיהם של בני אדם (פיטר ברגר). סוציו מתעניינת בכל מקום שבו יש בני אדם. סוציולוג מסתכל בבני אדם ומסתכל מה הם עושים ולמה, למה דברים הם כמו שהם – אוופנות חוקים דת. סוציולוגים חוקרים הכל (ישיבה באוטובוס, שפת גוף מול קהל פריטי לבוש) כל דבר חברתי. הכל. אין דבר בזוי- ניתן להסתכל על הכל. הכל מעניין במידה שווב ללא התחשבות בטעם האישי (סוגיות עצובות, עניינים נכבדים ובזויים). מתעסק במציאות החברתית ובכל מה שקורה בה.                                                         
הסוציולוגיה היא צורה חדישה במיוחד של תודעה (הטיעון המרכזי של פיטר ברגר)                              
תודעה היא זווית ראייה. צורת ראייתו של סוציולוג את החברה.                                                      
מהי חברה: מכלול גדול של יחסים אנושיים.  הרבה פעילויות חברתיות. ניזונה מהחברתי. גם 3 אנשים הם חברה. כל מה שקורות בו סיטואציות חברתיות הוא חברה.                                         
מהו חברתי: מצב שבו אנשים מכוונים את פעולותיהם זה לעבר זה.  
זווית הראיה הסוציולוגית- כלכלן- מסתכל על העולם הכלכלי ומחפש תהליכים חברתיים המתייחסים לבעיה של פעילות כלכלית. סוציולוג- פעילות כלכלית כרורכה ביחסים של סמכות יוקרה משפט ומשחק שניתן לנתחם תוך התייחסות שולית לכלכלה.                                                            
איך מתפתחת חשיבה סוציולוגית? כאשר השגרה מופרעת כשאר מתייחסים שינויים קיצוניים כשאר 9המציאות שלנו עוברת זעזוע. (תהליכים של חילון- זעזוע גדול ושאלות בנוגע למה שחשבנו שנכון
 ממה בנויה התודעה הסוציולוגית? 1. חשיפה והמעטת הדמות: החלק הכי חשוב בתודעה. מהווה בסיס לאחרים. חשיפה- להססתכל על הסיטואציה החברתית ולא לקבל אותה כמובן מאליו. לראות מבעד. לחפש מה כולם מתעלמים ממנו בעת הסתכלות על הסיטואציה. מה יש מתחת ולא גלוי לעין. מה צריך לחפור בסיטואציה כדי להבין.  למה כולם מתלבשים אותו דבר? למה לובשים משהו 'אופנתי'? המשמעות של חשיפה- להסתכל הסיטואציה ולבחון את מה שנראה ולחשוף את מה שנמצא מתחת לפני השטח. (יחס בין המינים בחדר, למה יושבים כאן או שם, שפת גוף, למה בנות מקטינות את הגוף) קורס מומלץ- סוציולוגיה של הגוף.                                                                    סוציולוגיה ופסיכולוגיה מסתכלות על דברים מנקודת מבט שונה. כמו סוציו' וכלכלה. פסיכולוגיה דרך האדם עצמו (מניעים פסיכולוגים של האדם) התאבדות בעלת חוקיות. אנשים מתאבדים בגלל סיבות חברתיות.                                                                                                                                       המעטת הדמות-  יש את מה שאנו מציגים ומראים לחוץ לראות. שיער מסודר, לבוש וכיו"ב. סוציולוג מנסה לראות מעבר מה יש מאחורי אותה דמות. סוציולוג ינסה לראות מה יש מבעד לכל אותן מסכות בצורה חברתית. (דוג'- קליפ פתיחה של סדרות ווידס ועקרות בית נואשות).  לא להאמין למה שרואים במבט ראשון. מחפשים את מה שקורה מעבר לברור מאליו. להמעיט בערכה של המסכה שאנשים עוטים על עצמם.
2.אי נכבדות- "כשישנה תבונה והיא מצליחה להשתחרר ממשקפי המגן של ההגינות המכובדת, נוכל לצפות לראייה בהירה יותר של החברה מאשר באותם מקרים שבהם הטפות מליציות נחשבות לחיים ממשיים" פיטר ברגר. סוציולוגיה לא עוסקת רק במה שנחשב מכובד (איך אמורים להתנהג, צורת התנהגות מכובדת בורגנית) אלא גם באי נכבדות ברחובות, בתי זונות סרסורים עוני בעצם בכל מה שהוא לא נחשב למהוגן. סוציו' מחפשת את המקום בו אנשים מתנהגים בצורה שונה או יוצאת מהנורמה. לא לחקור רק את מה שנראה לנו נכון חברתית. דבר נוסף- הצורה שבה אנו ניגשים למחקר- בלי ביקורת מוסרית. לא לתת להשפעה אישית להיות חלק מההסתכלות. לכבד ברמה הכי בסיסית. לנטרל דעה פרטית. אדם שמתנהג בצורה לא ראויה לסיטואציה לא לשפוט או לומר למה אלא להבין למה. בחינה של הנורמות בעיניים לא מסוריות, בלי השיפוט האתי, נסיון לאובייקטיביות.        
3. יחסיות- כפי שאמר פסקל- "מה שנראה מעבר אחד של הפירנאים הוא בחזקת טעות מעברם השני". לא כולם רואים דברים אותם דברים. לא לכולם אותה אמת. כל אחד מסתכל על אותו עולם מנק' המבט שלו והעולם נראה שונה לגמרי מכל אחת. תפקיד של סוציולוג הוא להבין כי לאף צד אין חזקה על האמת וסוציולוג פשט מבין את זה. אני מבין שאני ואחרים לא רואים את העולם באותה צורה. התודעה של סוציולוג צריכה להיות בנויה בצורה שלא רואה אמת אחת בלבד. לדוגמה- קומוניזם וקתוליות סותרות זו את זו והן אמיתות מנוגדות אך זה בסדר שהן מתקיימות יחד בעולם.
4. קוסמופוליטיות- נובע מכל הסעיפים הקודמים. סוציולוג מתעניין ומבין את מגוון ההתנהגויות והפעולות האנושיות. שואף לראות מגוון ניידות שונות ועושר חברתי והוא מחפש את זה. דברים לא אמורים להפתיע בעולם, סוציולוג מקבל את זה ומוצא את זה מעניין.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה